понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Странски новинар ги посети американските затвореници во Северна Кореја

A missile is carried by a military vehicle during a parade in Pyongyang

Последни вести

Властите во Северна Кореја му дозволија денеска на странски новинар пристап до тројцата американски затвореници, кои побарале од Вашингтон да испрати високи претставници кои ќе преговараат за нивно ослободување.

На двајца од Американците треба да им се суди во следните 30 дена, а тие се уште не знаат зошто се обвинети, иако властите во Северна Кореја тврдат дека ги прекршиле правилата кои ги имале како туристи, додека еден нивни сонародник е веќе осуден на 15 години затвор.

На тројцата затвореници им било дозволено во присуство на севернокорејски службеници кратко да разговараат со новинарот, а прашањата кои тој им ги поставувал не биле цензурирани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести