Македонија,Крими хроника

Страшна сообраќајка во Струга: Едно лице загина, а четворица се повредени

Страшна сообраќајка во Струга: Едно лице загина, а четворица се повредени

Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајна незгода што синоќа се случи на регионалниот пат Охрид – Струга во близина на Еврохотел, пишува МИА.

Како што информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, незгодата се случила околу 20 часот кога патничко моторно возило „Фиат караван“ од засега непознати причини излетало од патот.

Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајна незгода што синоќа се случи на регионалниот пат Охрид – Струга во близина на Еврохотел
Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајна незгода што синоќа се случи на регионалниот пат Охрид – Струга во близина на Еврохотел

Едно лице родено 1986 година од Кичево го загуби животот, едно е префрлено во специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св Еразмо“ во Охрид, а три во Струшката болница, изјави Димоски.

Од Болницата во Струга информираат дека две од повредените лица по укажаната помош веднаш биле пуштени на домашно лекување, а едно е препратено во специјалната  болница „Свети Еразмо“.

Увид на местото на несреќата извршил јавен обвинител во присуство на полициски екипи од сообраќајната полиција во Струга. Полицијата ги утврдува причините поради кои дошло до излетување на возилото од патот.