петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Страв од дефлација во Европа

plata-630x336

Последни вести

Во Франција во јули се бележи пад на цените во однос на јуни, што ја зголемува загриженоста за ширење на дефлацијата во Европа.

Цените по три месеци стабилност, паднале за 0,3 отсто, соопшти францускиот Институт за статистика и економски студии (Insee).

Индексот на потрошувачките цени од јули 2013 година до јули 2014 годинапораснале за 0,5 отсто.

Франс прес пренесува дка Геманија денеска ја потврдила годишната стапка за инфлација за јули и таа изнесува 0,8 отсто ште е на најниско ниво од февруари 2010 година, а во Португалија веќе има дефлација.

Insee неведува дека во Франција во текот на летото вообичаена е тенденцијата за намалување на цената на зеленчукот, овошјето, облеката, додека пак, растат цените туристичките услуги.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести