вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Стравот поради Украина ја поскапе нафтата

Поради ескалација на насилствата во Украина цените на нафтата може да продолжат да растат.

nafta burinja

Поврзани вести

Терминските цени на нафтата поскапеа откако Украина прогласи општа воена мобилизација и ја обвини Русија за воена инвазија.

Еден барел американска „лесна“ нафта за испорака во април на Трговската берза во Њујорк поскапе за 1,14 долари на 103,73 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ за испорака во април на пазарот во Лондон чинеше 110,69 долари, односно 1,62 долари повеќе за разлика од крајот на минатонеделното тргување.

Горниот дом на рускиот парламент му даде одврзани раце на претседателот Владимир Путин да испрати сили на Крим, полуостров во југоисточниот дел на Украина населен претежно од население кое говори руски јазик.

„Бидејќи Украина е еден дел од синџирот на снабдување со нафтата ’брент’ очекува цените на тој вид да забележи пораст“, рекол пазарниот аналитичар, Џезмонг Чуа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести