понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Стресот го забавува метаболизмот

Истражувањето спроведено со учество на 58 испитаници покажува дека стресот може да го забави метаболизмот и да доведе до зголемување на телесната маса.

download (4)

Последни вести

Истражувањето спроведено со учество на 58 испитаници покажува дека стресот може да го забави метаболизмот и да доведе до зголемување на телесната маса.

Учесниците во студијата на американските истражувачи од Универзитетот Охајо биле на просечна возраст од 53 години.

Утврдено е дека присутноста на стрес во претходните 24 часа кај испитаниците било поврзано со согорување на 104 калории помалку во период од седум часа по оброкот.

Според стручното списание „Biological Psychiatry“, секојдневната изложеност на стрес во текот на една година би можело да доведе до зголемување на телесната маса до пет килограми.

Кај жените изложени на стрес е воочена и поголемата присутност на инсулин, исто така еден од факторите кои придонесуваат за складирање на масните наслаги во организмот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести