среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Стружани добија кривични пријави за кражби на дрва

download (3)

Последни вести

ПС Струга поднесе кривична пријава против албанските државјани Г.Г.(30), Ф.Ч.(15), И.Б.(35) сите од Либражд и М.К.(25) од Поградец како и Л.М.(35), П.М.(42),Л.И.(30) сите од с.Франгово и А.Б. (51) од с.Радолишта поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „пустошење на шума“ и „кражба на дрва“.

Имено на 02.10.2014 година атар на селото Франгово, полициски службеници од гранична полиција ги затекнале албанските државјани како вршат бесправна сеча на огревно нежигирано дрво во простор од шума во државна сопственост. На местото пронајдени се 110 метри просторни бесправно исечени огревни дрва и шест коњи со кои дрвата требало да се транспортираат по селски пат до домовите на останатите пријавени, жители на Франгово и Радолишта.

Четворицата албански државјани биле ангажирани како дрвосечачи од пријавените жители на Франгово и Радолишта за што добиле и привремено сместување. При извршени претреси во домовите и другите простории на пријавени лица од Франгово и Радолишта, пронајдени се и привремено одземени околу 22 метри просторни бесправно пресечени нежигирани дрва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести