четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Струмица го претстави проектот за алтернативен туризам

Беа претставени 20 тридимензионални спотови за пешачки патеки од вкупно 25-те мапирани на територијата на општина Струмица.

str

Последни вести

Во Струмица синоќа беше презентиран проектот за развој на алтернативните форми на туризам, финансиран од средства од ИПА Програмата за прекугранична соработка.

Беа претставени 20 тридимензионални спотови за пешачки патеки од вкупно 25-те мапирани на територијата на општина Струмица.

– Заедно со партнерите од општина Лерин, Република Грција, во изминатиот период работевме на откривање и понуда на алтернативните форми на туризам. Како резултат на тоа, сега на располагање имаме 25 пешачки патеки, како понуда до сите туристи. Со реализација на проектот ги зацврстуваме и пријателските односи и соработка на граѓаните од двете општини и го градиме капацитетот за реализација на идни заеднички проекти, истакна градоначалникот на Струмица, Зоран Заев.

На презентацијата присуствуваа и Јаромир Левиче од Делегацијата на ЕУ  во Македонија и претставникот на носителот на проектот во Лерин, Василис Ампас.

Во рамки на презентацијата премиерно беше прикажан и документарниот филм „Дојди во Струмица“ во продукција на „Глобал медија“, како и новиот веб-портал „Дојди во Струмица“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести