петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Струмичанец фалсификувал документи за да добие кредит

krivicna

Поврзани вести

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.Ф.(38) од Струмица заради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“ и „измама при добивање на кредит или друга погодност“.

Пријавениот на 14.05.2014 година, во банка во Струмица при поднесување на барање за кредит во износ од 300.000 денари приложил документи со невистинита содржина-„административна забрана“ дека наводно бил вработен во ЈП „Македонски шуми“-Подружница Беласица во Струмица и на истиот документ ставил штембил и печат од споменатот јавно претпријатие кои не се идентични со штембилот и печатот кои ги користи истото, а во рубриката раководител на правното лице своерачно се потпишал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести