среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Струмичанец го оштетил буџетот за над 18 милиони денари

denari netpres

Поврзани вести

Триесет и седумгодишен струмичанец, инаку управител на фирма, не платил данок, со што направил штета на државниот буџет во висина од над 18 милиони денари, соопштува Министерството за внатрешни работи.

Управителот на фирмата „Трго мак пром МБК“ од струмичкото село Ново Село, Б.М.,не пресметал и не платил данок на додадена вредност, а во евиденцијата не ги евидентирал фактурите за набавени цигари во текот на 2011-та и 2012-та година, по што не платил персонален данок и го оштетил буџетот за 18 милиони 134 илјади и 613 денари.

Полицијата против Б.М. поднесе кривична пријава за „даночно затајување“ и „фалсификување и уништување на деловните книги“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести