петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Струмичанец последна жртва на грипот во земјава

Шеесетгодишен струмичанец најнова жртва од грипот

infektivna

Поврзани вести

Шеесетгодишен маж од Струмица е најновата жртва на грипот, информираат од Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Пациентот 10 дена бил хоспитализиран на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и повеќе хронични заболувања, како што се акутна бубрежна слабост и хронична миокардиопатија. И покрај спроведената антивирусна терапија и вложени максимални напори на лекарите од Инфективната клиника, поради масивната билатерална бронхопневмонија пациентот завршил со смртен исход.

На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 105 пациенти, од кои шест се во потешка здравствена состојба и се лекуваат на одделението за интензивна нега. Со последниот починат, бројот на жртви на сезонскиот грип во земјава се искачи на 10 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести