понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Струмичанка нема мир од насилниот сопруг

semejno-nasilstvo500

Последни вести

И три години од разводот, 49-годишна струмичанка нема мир од насилниот сопруг. Мајката на две малолетни деца, која не сака да го открие идентитетот постојано трпи насилство од екс сопругот – и дома и на работа. Иако има правосилна одлука за затворска казна, тој се уште е на слобода, објавува Канал 5.

„Ќе ве најде Пробиштип, ќе ве запалам сите.“ Како што јавува Канал 5, со овие зборови поранешниот сопруг и се заканувал на 49 годишна струмичанка. Жената, мајка на две малолетни деца живее во страв и агонија, буквално е изложена на тортура од насилниот поранешен маж. Цела деценија трае ова насилство, најпрво само психичко, а откако пред 3 години официјално се развеле, насилникот станал уште полош. Ги следи на секој чекор, а од неодамна почнал и физички да ги малтретира.

Нема закон за да се спречи насилниот маж. Иако има забрана за приближување, кон поранешната сопруга, не ја почитува. Од пред половина година е осуден на затвор, а веќе една недела и одлуката е правосилна, но во три затвори во Радовиш, Струмица и Гевгелија немало слободно место за да ја одлежи казната.

Најчитани вести