вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

,,Студент ФМ 92,9” со радиодрама ќе од одбележи Денот на драмата

„Мечка“ од А. П. Чехов е првиот проект кој ќе биде емитуван денешната програма во 19.00 часот на ,,Студент ФМ 92,9”.

teatar

Последни вести

Универзитетското радио ,,Студент ФМ 92,9”  денесла ќе го одбележи Светскиот ден на театарот, 27 март, со премиерно емитување на радиодрама и со воведување на овој жанр како дел од редовната програма.

„Мечка“ од А. П. Чехов е првиот проект кој ќе биде емитуван денешната програма  во 19.00 часот на ,,Студент ФМ 92,9”.

За реализацијата на радиодрамата беа ангажирани тројца студенти по актерска игра на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот ,,Св. Кирил и Методиј” од Скопје: Васко Костовски, Ангела Стојановска и Мартин Манев. За техничката реализација и режијата се погрижи Дамјан Костовски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести