понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Студентите и просветните работници на протест во Атина

atina-protest-zbog-smrti-mladica-334574-velika

Поврзани вести

Студенти, ученици и вработени во образованието денеска ќе излезат на протестен митинг во Атина против намалувањето на бројот на вработените во училиштата и универзитетите.

Синдикатот на наставниците исто така апелираше за учество во протестот.

Вработените во Универзитетот во Атина соопштија дека се противат на политиката на скратувања во образованието и оти бараат враќање на работа на отпуштените работници.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести