петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Студентите на ФИНКИ со проект за децата со посебни потреби

20110404_Finki_Logo_MK_color_1_1_1

Поврзани вести

Студентите од Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство, ФИНКИ, докажаа дека не само што се паметни, туку во нив чука големо срце полно со љубов и добрина за сите. Особено за нивните најмали другарчиња од Посебното основно училиште „Иднина“.

Тие по предметот „Медиуми и комуникации“ наместо да одберат да решаваат комерцијални проблеми решија да направат проект со име „Хуманост“ и да ги рашират рацете за дечињата со посебни потреби.

Студентите за нив организираа работилница на тема Велигден каде што боеја и изработуваа украси за велигденски јајца, се смееја и ги галеа слатките дечиња. Потоа сите заедно ја обиколија Зоолошката градина.

И покрај тмурното време насмевките и среќата во очињата на децата вчера сјаеја посилно од сонцето во Зоолошката градина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести