четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Студентите на УКИМ со хуманитарни акции за поплавените

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре ќе организира две хуманиратни акции за настраданите од поплавите во Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска.

ukim-685x315

Поврзани вести

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре ќе организира две хуманиратни акции за настраданите од поплавите во Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска.

„Првата локација е во кампусот на Технолошкиот факултет во периодот од 12 до 16 часот, а втората локација е на кампусот на Медициските факултети во зградата на Сојузот на студенти по медицина и во зградата на институциите од 8 до 14 часот“, соопштија од Студентскиот парламент.

Во огранизацијата ќе бидат вклучени повеќе студенти од Скопскиот универзитет, а собраните работи ќе бидат испратени до најкризните подрачја. Од СПУКИМ апелираат да се донира конзервирана храна, вода во шишиња, ќебиња, облека, храна и пелени за бебиња и хигиенски средства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести