петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Студентите побараа оставка од лидерот на Хонг Конг

Thousands of pro-democracy protesters gather to march in the streets to demand universal suffrage in Hong Kong

Поврзани вести

Студентските лидери на продемократските демонстрации во Хонг Конг предупредија дека ако лидерот на територијата  не поднесе оставка до утре, ќе ги активираат протестите и ќе ги окупираат важните владини згради.

– Студентските лидери беа на средба со претставник на централната кинеска Влада, но не и со главниот администратот на Хонг Конг, Лајн Чунин и побараа тој да поднесе оставка, изјави претставник на Хонгкошката федерација на студенти.

Илјадници демонстранти денеска окупираа неколку клучни реони во градот со барање за реформи на изборниот систем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести