петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Студентите преку трибина ќе се запознаат со правата за заштита на личните податоци

studenti_thumb_medium500_334 (1)

Последни вести

Трибина на тема „Студентите и нивното право на заштита на личните податоци“ ќе се одржи денеска во организација на Дирекцијата за заштита на личните податоци и Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ .

Целта на трибината е запознавање на студентите за нивните права за заштитита на нивните лични податоци, за улогата и надлежноста на Дирекцијата за заштита на личните податоци, поддршка на студентите во случаи кога нивните лични податоци се злоупотребени, како и презентација на концептот на приватност.

На трибината ќе се направи осврт и на правата на студентите и улогата на Студентскиот правобранител и УКИМ, како и Народниот правобранител како механизам за заштита на правата на студентите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести