недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Стурнарас изрази жалење за максималистичките барања на меѓународните кредитори

sturnaras

Поврзани вести

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас изрази жалење за максималистичките барања на Тројката кредитори за време на преговорите со Атина, предупредувајќи дека од земјата не треба да се бараат повеќе реформи, пренесе „АФП“.

„Мнозинството во грчкиот Парламент е мало, па мора да внимаваме“, изјави Стурнарас, истакнувајќи дека „некои работи може да бидат направени, некои не“.

Министерот исто така, изрази жалење за максималистичкиот пристап, што досега беше применет од доверителите при преговорите со земјата и што водеше до зголемување на стравувањата на финансиските пазари и пад во трговската дејност за време на редовните посети на претставниците на Тројката во Атина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести