вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Стурнарас ќе ја претстави конкурентноста на Грција пред Еврогрупата

sturnaras

Поврзани вести

Денеска грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас треба да ги информира своите колеги од Еврогрупата како Владата во Атина планира да исполни голем дел од препораките на Организацијата за економска соработка и развој, во врска со подобрувањето на конкурентноста на земјата, пишува весникот „Катимерини“.

Се очекува за време на средбата Стурнарас да биде подложен на силен притисок, бидејќи последната ревизија на програма за опоравување на Грција се’ уште не е завршена. Минатата недела меѓународните кредитори изјавија дека Атина треба да состави мерки по предлозите на Организацијата, пред ревизијата на биде завршена.

Во ноември Организацијата направи листа со 555 фактори кои ја ограничуваат конкурентноста на Грција и формулира 329 препораки за законски измени во оваа област.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести