Спорт

Суарез го пропушта Мундијалот во Бразил

Суарез го пропушта Мундијалот во Бразил

Голема тага завладее во таборот на фудбалската репрезентација на Уругвај, откако лекраскиот тим потврди дека повредата која најголемата ѕвезда во националниот дрес, Луис Суарез, ја заработи на последниот тренинг е од посериозен карактер.

Напаѓачот на Ливерпул се пожалил на голема болка во коленото, а лекарскиот преглед покажал дека станува збор за повреда на менискусот и дека напаѓачот мора под итно да замине на операција.

Ваквиот вид на повреда бара мирување во следните шест недели, но лекарскиот тим на Уругвај е убеден дека Суарез може да се опорави за 20 дена, но сигурно ќе го пропушти првиот натпревар во групната фаза против селекцијата на Костарика.