среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Субвенции за занаетчиите во Старата скопска чаршија

Министерот за економија, Беким Незири вети сеопфатна поддршка, субвенции за професионална обука на занаетчии, субвенционирање проекти за поддршка и промоција на занаетчиството, како и финансиска поддршка за организирање форуми, обуки и промотивни активности, саеми, Недела на занаетчиството, и други настани.

novacarsija1

Последни вести

Занаетчиството има голем потенцијал, но за жал, тој потенцијал во земјава не е доволно искористен и затоа приоритет на министерството за економија ќе биде негов развој, изјави денеска министерот за економија, Беким Незири по средбата со раководството на  Здружението на занаетчии „Еснаф“ на која се разговараше за развојот на Старата скопска чаршија.

– Имаме тесна соработка со занаетчиите, занаетчиските здруженија од чаршијата, како што е здружението “Еснаф” и други. Бевме и секогаш сме отворени за секаква поддршка и помош потребна на занаетчиите, бидејќи моја обврска, и на Министерството за економија, е интензивно да работиме со здруженијата на занаетчии за понатамошно развивање на Старата скопска чаршија, рече министерот Незири, додавајќи дека занаетчиите во него треба да гледат како на свој човек, а на Министерството за економија, како на нивна институција.

Незири вети сеопфатна поддршка, субвенции за професионална обука на занаетчии, субвенционирање проекти за поддршка и промоција на занаетчиството, како и финансиска поддршка за организирање форуми, обуки и промотивни активности, саеми, Недела на занаетчиството, и други настани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести