среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Субвенциите редовни, ќе се зголемуваат секоја година

dimovski_g11_0

Поврзани вести

Субвенциите за земјоделците редовно се исплаќаат, а ќе се зголемуваат секоја година, рече денеска министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски, во гостувањето на Дневникот на „Тв Алфа“.

Тој нагласи дека за оваа година од Буџетот се одвоени 140 милиони евра за субвенции.

„Минатата година одвоивме 135, годинава 140 милиони евра. Следните две години ќе се издвојуваат по 150 милиони евра. Следните четири години нови 590 милиони евра“, рече Димовски.

Тој потенцираше дека во изминатите седум години расположливото државно земјоделско земјиште е ставено во функција на распределба на над 7.700 земјоделци. 

„Го зголемивме вкупниот обем на производство на отприлика 720 милиони евра. Секако, го зголемивме и вкупниот извоз на македонски земјоделски производи надвор од пазарот на Република Македонија во висина од над 500 милиони евра“, рече Димовски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести