четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Суданка осудена на смрт бидејќи се декларирала како христијанка

aaa1.jpg.655x300_q85_crop_upscale

Последни вести

Во Судан денеска една христијанка е осудена на смрт со бесење за напуштање на исламот, и покрај поплаките до суданскиот судот да покаже сочувство и почит за верската слобода.

„Ви дадовме три дена да се откажете (христијанството), но вие инсистиравте на тоа дека нема да се вратите во исламот. Ве осудувам на смрт со бесење“, и рекол судијата на жената, обраќајќи и се по името на нејзиниот татко муслиман, пренесува агенцијата АФП.

Нејзиното христијанско име е Меријам Јахја Ибрахим Ишаг.

Судијата ја осуди Ишаг и со сто удари со камшик, за прељуба.

Ишаг која има 27 години и е бремена, не покажала никакви емоции кога и била изречена казната во судот во Картум.

Претходно во текот на сослушувањето, кога исламски лидер разговарал со неа околу 30 минути, барајќи таа да се откаже од христијанството, жената со смирен глас одговорила дека таа е христијанка и дека никогаш не извршила верско „отпадништво“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести