вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Судбината на Тијана причина за нов закон!?

tttijanaaa

Последни вести

Таткото на убиена Тијана Јуриќ ја предаде иницијативата за промена на законот за пронаоѓање на малолетници по пријава дека се исчезнати.

Промената на т.н Тијанин закон предвидува скратување на времето за барање на исчезнатите малолетници и наместо по 48 часа таа да започне веднаш по пријавата на родителите.

За законот да стапи во сила најнапред за него треба позитивно да се изјасни владата, а потоа да се изгласа и во Парламентот.

Јавноста во Србија е поделена по ова прашање. Иако сите сочуствуваат со трагедијата што ја снајде семејството Јуриќ сметаат дека родителите ќе креваат паника и за најмала ситница и ќе ја алармираат полицијата и кога нивното дете нема да се јави на мобилниот телефон или пак ќе излезе со пријателите во кафуле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести