четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Судење на екстремистите во Белгија

terorizam

Последни вести

Против за повеќе од десетина Белгијанци почнува судски процес поради тоа што, како што се сомнева, регрутирале борци за екстремистичките џихадисти во Сирија.

Се очекува само неколку од 46 осомничени припадници на терористичката група во Сирија за Белгија денеска да присуствуваат на судењето, бидејќи голе дел од нив сеуште се борат во Сирија или се веќе погинати во војната.

Ова судење е најголемиот процес против некоја терористичка група во историјата на Белгија.

Групата е расформирана пред скоро две години. Тужителите сега сакаат да докажат дека тоа било терористичка организација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести