вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Судењето против Морси започнува на 16-ти февруари

Заедно со него пред судот ќе застанат уште 35 лица

morsi

Поврзани вести

Судскиот процес против соборениот египетски претседател Мохамед Морси ќе започне на 16-ти февруари и тој ќе биде обвинет за шпионажа, со цел „терористички акти“, објави „АФП“, цитирајќи судски извори.

Заедно со Морси пред судот ќе се појават уште 35 лица, високи кадри во неговото движење „Муслимански браќа“ и одговорни службеници во времето на неговото претседателствување. Сите тие се обвинети за соработка со палестинското движење Хамас и со џихадистички групи.

Против поранешниот претседател веќе беа покренати три други обвиненија, за убиство на демонстранти, за бегство од затвор во 2011 година и за навреда против судијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести