четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 42

Судењето за „Пуч“ одложено за 1 ноември

Судењето е одложено поради отсуството на еден од поротниците со што не можел да се комплетира Судскиот совет.

janeva

Поврзани вести

Денешното рочиште за случајот „Пуч“ беше одложено поради, како што соопштија од Основиот суд Скопје 1, отсуството на еден од поротниците со што не можел да се комплетира Судскиот совет. На судењето освен обвинетите, беше присутна и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Еден од обвинетите, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека отсуството на поротникот е изговор за непојавувањето на сведокот на СЈО, поранешниот премиер и претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски. Според Заев, портоникот можел да се замени со друг.

Судењето е одложено за 1 ноември.

Најчитани вести