вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Судењето за „Пуч“ закажано за 5 август

Судењето за „Пуч“ одложено за 13 ноември

Судењето за „Пуч“ одложено за 13 ноември

Поврзани вести

Судијката Љубинка Башевска го закажа судењето за „Пуч“ на  5 август. Судот сеуште не донесе одлука дали ќе го прифати обвинението за случајот поткуп, според коешто  Заев е осомничен за барање мито од струмички бизнисмен.

Според обвинението за „Пуч“, Зоран Верушевски е првообвинет за неовластено прислушување и тонско снимање за шпионажа и за насилство кон претставници на највисоките државни органи. Второобвинет е Ѓорги Лазаревски и ќе одгoвара за неовластено прислушкување и шпионажа.Третообвинета е Соња Верушевска за кривичното дело шпионажа. Лидерот на СДСМ Зоран Заев е четвртообвинет за делото насилство кон претставници на највисоките државни органи. Петообвинетиот е Бранко Палифров кој ќе одговара за истото дело како и Зоран Заев.

Најчитани вести