понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Судиите ќе разменуваат искуства за граѓански и трговски спорови

Семинарот е организиран од Академијата за судии и јавни обвинители, во соработка и со финансиска поддршка на Инструментот за техничка помош и размена на информации (TAIEX) на Европската комисија на ЕУ.

download (3)

Поврзани вести

Судии од граѓанските и трговските оддели денеска и утре во Скопје  ќе присуствуваат на семинарот за „Меѓународна соработка во граѓански и трговски спорови“.

Семинарот е организиран од Академијата за судии и јавни обвинители, во соработка и со финансиска поддршка на Инструментот за техничка помош и размена на информации (TAIEX) на Европската комисија на ЕУ.

Националниот систем на судска соработка во граѓанските и трговските спорови ќе го презентира Лидија Тасева, судија на Врховен суд на Република Македонија, додека искуствата на ЕУ во рамките на темата на семинарот ќе ги презентираат Ѓуро Сеса, судија на Врховен суд на Република Хрватска,  Нина Бетето, судија на Врховен суд на Република Словенија, Мариа Луиса Мартин Моралес, виш судија од Шпанија и Пим Албертс, советник во Одделот за судски систем при Министерство за правда на Холандија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести