четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Судир меѓу САД и Русија околу јогурт?!

Но, надлежните во САД се уште не добиле одговор од Русија, па ниту повикот на рускиот амбасадор не вродил со плод. Јогуртот кој е наменет исклучиво за американскиот тим во Сочи, и понатаму е заробен на аеродромот.

jogurt

Поврзани вести

Пратката од јогуртот „Чобани“, кој е официјален спонзор на олимпискиот тим на САД за Сочи, задржана е на аеродромот во Њу Џерси, бидејќи Русите не ја одобриле.

Сенеторот на Њујорк, Чарлс Шумер ја повика руската влада да дозволи испорака на јогурт на американските спортисти, додека Министерството за земјоделство бараше од Русите, како валидна да ја прифатат американската декларација за безбедност.

Но, надлежните во САД се уште не добиле одговор од Русија, па ниту повикот на рускиот амбасадор не вродил со плод. Јогуртот кој е наменет исклучиво за американскиот тим во Сочи, и понатаму е заробен на аеродромот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести