сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Судир меѓу студентите и полицијата, запален факултет во Каиро

Пожарот ги зафатил двата ката на зградата на Економскиот факултет, но пожарникарите успеале да го изгаснат, пренесува АФП.

egipet

Последни вести

Египетските студенти кои го поддржуваат забранетото движење на Муслиманските браќа се судрија денеска со полицијата, при што ја запалија зградата на Универзитетот Ал-Азар во Каиро, известуваат медиумите.

Пожарот ги зафатил двата ката на зградата на Економскиот факултет, но пожарникарите успеале да го изгаснат, пренесува АФП.

Студентскиот активист Шаим Мунир член на исламистичкото движење  „Студентите против државниот удар“ изјави дека во судирот со полицијата е уапесен и еден од приврзаниците на Муслиманските браќа, движење кое египетските власти минатата недела го сврстија на списокот на терористички организации.

Дневникот Ал Ахрам извести дека судирите меѓу студентите и полицијата настанале откако безбедносните сили фрлиле солзавец за да ги растераат студентите кои се собрале за да ги спречат колегите да се влезат во зградата на факултетот поради полагање на испити. Демонстрантите фрлале камења на полицијата и запалиле гуми.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести