вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Судир на полицијата и демонстрантите во Истанбул

turcija

Поврзани вести

Во текот на погребот на 15-годишниот Беркин Елван, кој беше тешко ранет во текот на демонстрациите во паркот Гези во Истанбул минатата година, а кој вчера почина 269 дена по ранувањето, во Истанбул, се собрале голем број граѓани, по што се судриле со полицијата.

Движењето Солидарност од Таксим, повика една група граѓани по погребот да се соберат на улицата Ергенекон во Истанбул. Граѓаните, кои се одзвале на повикот, по пристигнувањето почнале да протестираат против актуелната влада на Турција.

Граѓаните седеле мирно се’ додека една група не се качила на полициските возила на кои што биле инсталирани водени топови.

И покрај предупредувањето на полицијата демонстрантите не сакале да се повлечат, туку кон полицијата почнале да фрлаат со камења, метални предмети, пиротехнички средства и останати предмети кои што им дошле при рака.

Полицијата возвратила со солзавец и водени топови, по што демонстрантите се разбегале по околните улици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести