недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Судир на полицијата и демонстрантите во Никозија

На Кипар досега имало многу малку немири во споредба со останатите земји членки на евро зоната

sudiri nikozija

Поврзани вести

Работниците на државната електродистрибуција на Кипар се судрија денеска со полицијата откако се обиделе да влезат во зградата на парламентот во знак на протест поради плановите за продавање на државен имот, што е предвидено со условите од меѓународната финансиска помош од десет милијарди евра.

Околу 300 до 400 демонстранти ја пробиле полициската барикада, фрлајќи шишиња со вода врз полицајците, по што се истуркани кон влезот на зградата во парламентот во централниот дел на Никозија.

На Кипар досега имало многу малку немири во споредба со останатите земји членки на евро зоната кои добиле финансиска помош и ги прифатија „мерките за штедење“.

Демонстрантите се обиделе да влезат во парламентот на споредна врата, поради што пратенците накратко го прекинале состанокот со министерот за финансии и ја промениле локацијата на разговорите во зградата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести