понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Судири на полицијата и демнонстрантите во Сома

Во Турција расте гневот против премиерот Реџеп Тајип Ердоган кој од страна на демонстрантите е обвинет дека не направил доволно за да се спречи трагедијата.

soma

Поврзани вести

Полицијата употреби водени топови и солзавец против толпата од неколку илјади демонстранти во западниот турски град Сома, каде што речиси 300 луѓе загинаа во рударската катастрофа пред три дена.

Во Турција расте гневот против  премиерот Реџеп Тајип Ердоган кој од страна на демонстрантите е обвинет дека не направил доволно за да се спречи трагедијата.

Анти владини протести се одржаа во текот на изминатите три дена во Истанбул, Измир и Анкара.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести