сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Судири во Хонг Конг, повредени тројца полицајци

Полицијата употреби бибер спреј и опрема за разбивање на протестите, а демонстрантите носеа маски и очила.

Hong KOng sudir demonstranti

Последни вести

Во текот на ноќта се судрија група активисти и полицијата во Хонг Конг, при што се повредени тројца полицајци, а четири мажи се уапсени, објави МИА.

Полицијата употреби бибер спреј и опрема за разбивање на протестите, а демонстрантите носеа маски и очила.

Група демонстранти се обиделе да влезат во зградата на Парламентот, но полицијата успеала да ги спречи.

Во Хонг Конг речиси два месеца се одржуваат продемократски протести со барање Пекинг да дозволи на следните избори во 2017 година да дозволи слободни и демократски избори.

Најчитани вести