петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Судирите во Доњецк закана за водоснабдувањето на четири милиони луѓе

Според зборовите на локалните власти, изворот од кој се црпи вода и дел од цевоводите на градот Семјеновк, во близина на Славјанкс, се оштетени во судирите на владините сили и проруските сили, соопшти мисијата на ОБСЕ

_74583069_74583068

Поврзани вести

Судирите во источна Украина би можеле да имаат сериозни последици на снабдувањето со вода на четири милиони жители во Доњецк, соопшти денеска специјалната набљудувачка мисија на ОБСЕ во Источна Украина, пренесоа медиумите.

Според зборовите на локалните власти, изворот од кој се црпи вода и дел од цевоводите на градот Семјеновк, во близина на Славјанкс, се оштетени во судирите на владините сили и проруските сили, соопшти мисијата на ОБСЕ, пренесе Ројтерс.

Овој извор од каде е сцрпува вода и цевоводот се составен дел системот за снабдување со вода на милиони жители во регионот, се вели во соопштението издадено после разгворите на членовите на мисијата со градоначалникот на Доњецк, Александар Лукљаченко.

Градоначалникот на својата Фејсбук страница напиша дека снабдувањето со вода во Доњецк сеуште не е загрозено, но дека тоа би можело да се промени „за многу кратко време“, соопшти мисијата на ОБСЕ.

Градот Семјеновк се наоѓа на пет километри југоисточно од Славјанкс и 110 километри северно од ДОњецк, главниот град на рударскиот регион Донбас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести