среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Судот во Австралија го призна неутралниот пол

Еден човек може да биде ниту маж, ниту жена, одлучи австралискиот врховен суд.

nori-mej

Поврзани вести

Луѓето можат да имаат неутрален пол, одлучи највисокиот суд во Австралија.

Еден човек може да биде ниту маж, ниту жена, одлучи австралискиот врховен суд и донесе одлука овие лица да бидат регистрирани како лица со неодреден или неутрален пол.

Оваа одлука доаѓа, по случајот покренат од Нори Меј Велби, која тврди дека не се идентификува со ниту еден од двата пола и оти се чувствува како неутрална. Со години таа водеше судска битка за да биде запишана како лице со неутрален пол.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести