недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Судот во Москва одобри апсење на украински тајкун

Судот во Москва одобри апсење на Игор Коломојски, украински тајкун кој го обинува за оргазнизација на убиство и користење нелегални средства за водење војна

TASS_1201500-pic4-452x302-68182

Последни вести

Московскиот суд одобри апсење во одсуство на гвернаторот на Дњепропетровската област Игор Коломојски, јавила агенецијата РИА Новости, пишува „Блиц“.

Богатството на Коломојски, еден од најбогатите луѓе во Украина, Форбс го проценил на 1,8 милијарди луѓе.

Тој Украински тајкун е финансиер на неколку воени формации, кои се вклучени во специјални операции на истокот на Украина.

Во Русија против тајкунот Коломојски е покрената постапка заради организација на убиство и користење на забранети средства и методи за водење војна, пренел „Гласот на Русија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести