петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Судот во Приштина одлучи Оливер Ивановиќ да остане во притвор

Ивановиќ останува во притвор

oliver-ivanovic

Поврзани вести

Апелациониот суд во Приштина ја потврди одлуката за притвор, кој што Основниот суд во Косовска Митровица му го одреди на Оливер Ивановиќ, поради сомнеж дека направил воени злосторства и тешко убиство, изјавила портпаролката на ЕУЛЕКС, Ирина Гудељевиќ.

Таа потсетила дека на 28-ми јануари, на барање на меѓународниот обвинител од Канцеларијата на специјалниот обвинител на Косово, меѓународниот судија од Основниот суд во Митровица на Ивановиќ му одреди притвор во траење од еден месец.

Адвокатот на Ивановиќ, Небојша Влајиќ, рекол дека го добил одговорот од Апелациониот суд во Приштина со кој што е одбиено неговото барање на Ивановиќ да му се укине притворот и да му овозможи да се брани од слобода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести