недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Суфицитот на Грција достигна 1,5 милијарди евра

За прв пат по повеќе од десет години презадолжената Грција остварила суфицит

antonis samaras

Поврзани вести

Грција минатата година остварила буџетски суфицит во износ поголем од  милијарди евра, што го надминува условот за дополнителна помош во врска со отплата на долгот, изјавил премиерот Антонис Самарас.

„Остваривме суфицит во 2013-та година, иако тоа го планиравме за оваа. Суфицитот надмина 1,5 милијарди евра“, рекол Самарас.

Тој вели дека тоа е три пати повеќе од првичните калкулации и дека во последните десетина години ова е прв пат Грција да оствари суфицит.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести