четврток, 24 ноември 2016  |  Вести денес: 39

Шулц се повлекува од функцијата во ЕП

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц изјави вчера дека ќе се повлече од функцијата и ќе се врати на политиката во неговата родна Германија, јави ДПА. 

шулц

Поврзани вести

Шулц, кој е член на Германската социјалдемократска партија (СДП), ја даде оваа изјава за телевизијата „А Ер Де“ и наведе дека денеска во Брисел ќе ги појасни деталите.

Германскиот весник „Зидојче цајтунг“ пишува дека Шулц ќе ја предводи листата на својата партија во Северна Рајна-Вестфалија на парламентарните избори кон крајот на 2017 година.

Шулц се смета за можна алтернатива на сегашниот министер за економија Зигман Габриел, кој е заменик-канцелар на Ангела Меркел.

Тој може да биде и кандидат за функцијата министер за надворешни работи, која ќе биде слободна во февруари, ако актуелниот министер на таа функција Франк-Валтер Штајнмаер стане претседател, како што се очекува.

СДП ќе објави кандидатот за канцелар во јануари.

Ангела Меркел ќе биде кандидат на другата партија во коалициската Влада, Христијанско-демократскиот унија.

Последно во оваа категорија

турција

ЕП ќе гласа за замрзнување на преговорите за членство на Турција во ЕУ Членовите на Европскиот парламент денеска ќе гласаат за можно замрзнување на преговорите со Турција за челнство во ЕУ, јави ДПА. Иако гласањето ќе привлече големо медиумско внимание, тоа нема да биде конечната одлука по прашањето за преговорите на Турција за пристапување кон ЕУ. Тоа е така бидејќи преговорите за членство ги води и за нив решава Европската комисија, а не Европарламентот. Европратениците, кои се избираат од гласачите на ЕУ на секои пет години, можат да донесуваат закони на ЕУ заедно со другите држави членки, но тие немаат ингеренции по прашањата поврзани со надворешната политика. Денешното гласање може да испрати силен политички сигнал, но нема да има право обврзувачко влијание врз одлуката на Комисијата во врска со преговорите за членство на Турција. Согласно директивите на ЕК за преговорите, „сериозното и постојано нарушување“ на европските вредности, меѓу кои и непочитувањето на „основните слободи и владеењето на правото“ можат да станат причина за привремен прекин на преговорите. Што е точно значи „сериозно“ и „постојано“ остава отворен простор за различни интерпретации, оценува ДПА. Во случај на прекршување, се очекува ЕК да препорача замрзнување на преговорите и потоа да бидат наведени условите, со кои преговорите можат да бидат обновени. Во таков случај, 28-те земји членки на Унијата тогаш ќе треба да гласаат по препорака на Комисијата. За да биде прифатен предлогот, неопходно е одобрение од најмлаку 16 членки, во кои живеат најмалку 65 отсто од граѓаните на ЕУ.

Најчитани вести