понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Супер Марио“- проект за помош на старите и изнемоштени лица во Прилеп

За имплементација на проектот, Општината од буџетот издвои еден милион и двесте илјади денари во период од 12 месеци

IMG_9987

Поврзани вести

Започна да се реализира проектот од Локалната самоуправа и Домот за стари и изнемоштени лица „Киро Крстески-Платник“ – „Супер Марио“ наменет за давање социјални услуги на старите и изнемоштени лица. Преку проектот „Супер Марио“ се обезбеди сервис за домашни услуги на стари и изнемоштени лица.  Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески и претставници од Локалната самоуправа ги посетија 83-годишната Цветанка Димитриоска и фамилијата Трајко и Даница Бошкоски кои се корисници на проектот.

Корисниците посочија дека се задоволни од услугите што ги добиваат од страна на веќе активните волонтери, од негата и вниманието.

Домот за стари лица и локалната самоуправа на овој начин ќе обезбедат подобри услови за живот на преку 100 семејства на стари лица.

Проектот започна да се реализира во ноември месец  2013-тата година и досега општина Прилеп преку проектот има ангажирано 11 волонтери кои опслужуваат 60-тина стари и изнемоштени лица кои ги посетуваат трипати неделно со задржување кај нив до еден и пол час.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести