недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Суперанализата покажа – нема листерија во Екстра Меин

deli-meats-fa90b61a0353530fb8dd2701aca42a077e84e4a7-s6-c30

Поврзани вести

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес. Во текот на денешниот ден, претпладне Екстра Меин ги доби првичните резултати од суперанализата на мостри земени од оспоруваните лотови повлечени од малопродажба на свинскиот врат и сите се покажаа негативни на листерија.

Суперанализата е направена во Факултетот за ветеринарна медицина при што беа тестирани мостри од двата производствени лота на сечкан свински врат и фолија за пакување.

„Ова покажува дека производите излезени од погоните Екстра Меин се произведуваат по сите светски стандарди за безбедност и квалитет на храна“, велат од Екстра Меин.

Во текот на денот се очекува да пристигне и втората суперанализа изработена од Институтот за јавно здравје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести