среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Сурови казни за Брејди и Њу Ингланд

brejdi

Последни вести

Еден од најдобрите квотербекови во историјата на НФЛ, Том Брејди доби суспензија од еден месец откако се утврди дека тој учествувал во измамата во полуфиналето од последниот плеј-оф.

Њу Ингланд Петриотс, чиј член е Брејди, во конференциското финале го прегазија Индијанаполис со 45-7, но подоцна беше увтрдено дека домаќините намерно ги издишале топките, па со тоа си создале предност на дождот во Њу Ингланд. Брејди на тој меч одигра фантастично, имаше 23 успешни додавања и благодарение на него Петриотс поминаа 226 јарди. Имаше и три тач-дауна, еден пресечен напад и беше најзаслужен за победата. Во големото финале, Њу Ингланд го совлада Сиетл со 28-24 и ја освои шампионската титула.

Два месеци подоцна, раководството на лигата донесе заклучок дека топките биле издишани повеќе од дозволеното, па Брејди нема да игра првиот месец што е многу ако се знае дека лигата трае вкупно четири месеци. Петриотс се казнети со еден милион долари, а одземен им е пик од првата рунда на драфтот во 2016 година и изборот од четвртата рунда во 2017 година.

Сепак, тоа веројатно не е ништо ако се знае дека Њу Ингланд ја освоија титулата и таа нема да им биде одземена.

Извор: Спортмедиа.мк

Најчитани вести