сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Сушата во Калифорнија предизвика златна треска

gold-rush_Jeff-Banke

Поврзани вести

Најлошата суша во Калифорнија во последните сто години предизвика мини златна треска и аматерските трагачи за злато ги пребаруваат пресушените корита на реките во подножјето на Сиера Невада, која што на средината на 19-от век привлекуваше илјадници ловци на злато.

Аматери, авантуристи и цели семејства по неколку пати во неделата ги пребаруваат исушените корита кои што долго време не се достапни и со истата технологија користена во времето на големата златна треска.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести