петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 13

Суспендирани 1.218 припадници на турската жандармерија

Турција денеска суспендираше 1.218 припадници на жандармеријата во рамки на истрагата за поврзаност со неуспешниот воен преврат на 15 јули, изјави висок претставник на турското Министерство за внатрешни работи.

жандармерија

Поврзани вести

Во земјата досега се отпуштени или суспендирани од должност повеќе од 110.000 вработени во државниот сектор, судии, обвинители и војници.

Тие се осомничени за поврзаност со мрежата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а Анкара го обвинува за организирање на пучот.

Најчитани вести