недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Свечена академија за 70 години од АСНОМ

На свечената академија ќе се обрати претседателот на МАНУ Владо Камбовски, а за АСНОМ како триумф на вековната борба ќе говори претседателот на Градскиот одбор на Сојузот на борците на Македонија Трајко Стаматоски.

asnom-500

Последни вести

По повод 70 годишнината од одржувањето на Првото заседание на АСНОМ – 2 Август 1944 година, денеска во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ќе се одржи свечена академија.

На свечената академија ќе се обрати претседателот на МАНУ Владо Камбовски, а за АСНОМ како триумф на вековната борба ќе говори претседателот на Градскиот одбор на Сојузот на борците на Македонија Трајко Стаматоски.

Академик Иван Катарџиев на свечената академија ќе зборува на темата АСНОМ – 70 години државност.

Свечената академија заеднички ја организираат МАНУ и Сојузот на борците на Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести