недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

„Сведоци Канада“ на Атанас Чупоски во Торонто

67dde9f4-fc59-4c88-b492-4b4384d6cdf9

Последни вести

Во саботата на 25 октомври во киното „Карлингтон“ во Торонто, во рамките на Македонскиот филмски фестивал во Канада, беше одржана проекција на долгометражниот документарен филм „Сведоци (Канада)“, снимен во продукција на Кинотека на Македонија, по сценарио и во режија на Атанас Чупоски.

Компилацискиот анкетно-биографски документарен филм на историска тема е втор дел од документарната трилогија „Сведоци“ и ја раскажува приказната за протерувањето на Македонците од Егејска Македонија, овој пат видена низ очите на македонската емиграција во Канада. Во филмот дефилираат повеќе од седумдесетина соговорници, што го прави раритетен во македонската филмска продукција.

Филмот е реализиран од интервјуата снимени во Канада во 2011 година, во рамките на владиниот проект со кој раководи Кинотека на Македонија: „Евидентирање, фотографирање, снимање и архивирање на видеоматеријали и разговори со Македонци протерани од Егејска Македонија во 20 век“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести