четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Свештеник педофил се обеси во својата црква

395017_katolicka-crkva-ap_f

Последни вести

Италијанскиот свештеник кој пред неколку дена призна дека сторил „тешки дела“ над една тинејџерка, се обеси во својата црква пред да дојде бискупот и официјално да го извести за покренување на црковно-судска постапка против него.

Овој 48-годишен свештеник во саботата во текот на разговорот со бискупот признал дека одамна направил грешни дела над 13 годишно девојче и побара писмо со кое ќе замоли прошка од Бога, Црквата и жртвата, пренесува денескa францускиот лист „Фигаро“.

Но кога бискупот вчера дошол во црква на состанок со свештеникот кој во таа прилика требал да биде известен дела е протеран од парохијата, и дека против него ќе биде покрената постапка, го пронашол свештеникот обесен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести