четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Светот во мало – мултикултурен ден на УИНТ „Св. Апостол Павле“

cover cultural day

Последни вести

На универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“вчера, 15 мај се одржа вториот по ред „Мултикултурен ден“.

Бидејќи една од главните каракuist cultural day 1теристики на УИНТ  е мултикултурната средина и разновидност, една од главните цели на овој настан е подигањето на јавната свест за потребата од прифаќање и почитување на разликите, следејќи го примерот на УИНТ.

На мултикултурниот ден повеќе од 20тина претставници од ги презентираа особеностите на земјите од каде доаѓаат, започнувајќи од традиционалните обичаи, нивниот  јазик, храна, музика, танц и традиционална облека.

uist cultural day 3

Своите особености ги презентираа студентите и професорите на Универзитетот од Италија, Монголија, Индонезија, Нигерија, Индија, Гана, Кина, Камерун, Турција, Молдавија,  ШриЛанка, Египет, Танзанија, Пакистан и Виетнам, претставувајќи го културноторазличје кое е дел од секојдневието на УИНТ.

„Пред се, огромна чест и задоволство е да се биде дел од една прогресивна институција како Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, која на своите меѓународни студенти им овозможи да го претстават своето културно наследство во рамките на еден уникатен настан, портретирајќи го светот како глобално село. Се надевам дека оваа иницијатива во иднина ќе прерасне во традиционална манифестација, која ја заслужува нашата и ваша поддршка“- изјави Емануел Дукер, студент од Гана,Африка.

На Универзитетот „Св. Апостол Павле“ 30% од студентите се меѓународни студенти кои cover cultural dayдоаѓаат од различни земји ширум светот.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести